Blog Image

Autorzy badania “Global Burden of Disease” twierdzą, że palenie papierosów zabija rocznie mniej osób, niż niezdrowe nawyki żywieniowe. Co piąta osoba na świecie mogłaby uniknąć śmierci, gdyby zachowała zdrową dietę – twierdzą naukowcy.

W 2017 roku palenie papierosów było przyczyną 8 milionów zgonów. Tymczasem w wyniku chorób spowodowanych niezdrową dietą zmarło w tym samym roku 10,9 milionów osób – tak twierdzą autorzy badania “Global Burden of Disease”, którego wyniki zostały opublikowane w prestiżowym piśmie “Lancet”. Badanie prowadzone było przez Institute Health Metrics and Evaluation (IHME) w Seattle przez 130 naukowców z 40 krajów.

Główną przyczyną zgonów związanych ze złą dietą były choroby sercowo-naczyniowe, w drugiej kolejności – nowotwory i cukrzyca. Najmniej osób umiera na nie w krajach środziemnomorskich – w Izraelu, we Francji i Hiszpanii. Także w Japonii ludzie odżywiają się stosunkowo dobrze. W wielu krajach problem jednak jest palący – aż 22 procent wszystkich zgonów na świecie wśród osób dorosłych umiera na choroby spowodowane złą dietą

Naukowcy wskazują, że promocja zdrowego trybu życia powinna się skupiać nie na zniechęcaniu do śmieciowego jedzenia. Największym problemem jest bowiem to, że nie spożywamy zdrowych produktów. Powinniśmy więc promować jedzenie warzyw, owoców, roślin strączkowych i orzechów. Przyniesie to lepsze efekty, niż wskazywanie negatywnych efektów nadmiernego spożycia soli, przetworzonego czerwonego mięsa oraz słodkich napojów, które tworzą główny czynnik ryzyka.

  • Tagi: