Blog Image

Otyłość to poważna przewlekła choroba, która staje się coraz bardziej powszechna. Stanowi ona największe zagrożenie dla zdrowia. Podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię edukacyjną „Otyłość kontra zdrowie” przedstawione zostały aktualne dane, które budzą przerażenie. 

Epidemia otyłości w Polsce

Z danych przedstawionych podczas konferencji prasowej wynika, że na otyłość cierpi aż 25,2% Polaków. Jak przewidują prognozy, w 2025 roku otyłość będzie poważnym problemem dla 30% mężczyzn i 26% kobiet. Ponadto aż 68% mężczyzn i 53% kobiet ma nadwagę. Z każdym rokiem obserwujemy coraz więcej dzieci i nastolatków z nadwagą lub otyłością. Aż 25% dziewcząt i 44% chłopców w Polsce ma nadwagę, z czego 5% dziewczynek i 13% chłopców to dzieci otyłe. Polska jest w ścisłej czołówce światowej, jeśli chodzi o przybywanie nastolatków z nadwagą i otyłością. Jak twierdzą eksperci, należy jak najszybciej zahamować wzrost nadwagi i otyłości w naszym kraju. Stanowi to bowiem ogromne zagrożenie zdrowotne i ekonomiczne. 

Powikłania i choroby związane z otyłością

Jak podkreślił prof. Mariusz Wyleżoł, otyłość to poważna choroba przewlekła. Rozwija się ona podstępnie i powoduje liczne powikłania. Doprowadza ona również do przedwczesnego zgonu. Otyłość i nadwaga powodują ok. 300 powikłań. Są to między innymi: cukrzyca typu 2, nowotwory, nadciśnienie tętnicze krwi oraz miażdżyca grożąca udarem mózgu i zawału serca. Kolejne zagrożenia to bezdech w czasie snu, zaburzenia płodności oraz zwyrodnienia stawów. Jak ostrzegał prof. Bogdański, otyłość skraca życie średnio o 14 lat. Wyliczono również, że w Unii Europejskiej z powodu nadwagi i otyłości rocznie jest o 100 tys. nowotworów więcej. Specjaliści podkreślają, że nie wolno bagatelizować otyłości. Jednak nie jest to wcale proste zadanie – zdaniem prof. Bogdańskiego, aż 80% lekarzy nie rozpoznaje nadwagi i otyłości oraz nie informuje pacjentów konieczności odchudzenia się. 

Odchudzanie, dieta i zmiana nawyków

„Ze strony lekarza najczęściej pada pod adresem pacjenta jedynie stwierdzenie, musi pan lub pani coś z tym zrobić” – powiedział prof. Wyleżoł. Jak zapewnił prof. Bogdański, nie zawsze należy odchudzać się w sposób drastyczny. Najważniejsze jest wyznaczenie realnych celów, których osiągnięcie będzie możliwe. Pozbycie się 2-4 kg będzie już wystarczające i w znacznym stopniu może przyczynić się do uzyskania korzystnego efektu zdrowotnego. Zdaniem psycholog dr hab. Moniki Bąk-Sosnowskiej, najważniejszą kwestią jest trwała zmiana codziennych nawyków. W innym wypadku po odchudzeniu się możemy bardzo szybko wrócić do poprzedniej masy ciała i wrócić do punktu wyjścia. Należy świadomie komponować i spożywać posiłku. Niezbędnym elementem jest zbilansowana dieta i regularne jedzenie – ok. 5 razy dziennie. Poza zdrowym odżywianiem warto również pamiętać o aktywności fizycznej, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapewnia poprawę samopoczucia i zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób.

 

  • Tagi: