Blog Image

Kobiety mają specyficzne potrzeby żywieniowe, które zmieniają się w ciągu całego życia. Na przykład, nastolatki mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż kobiety po menopauzie, a kobiety w ciąży i karmiące piersią wymagają większych ilości określonych składników odżywczych niż kobiety niebędące w ciąży. Co więcej, zapotrzebowanie na składniki odżywcze może się różnić w zależności od ogólnego stanu zdrowia i stylu życia. Chociaż suplementacja witamin nie jest konieczna dla wszystkich kobiet, niektóre z nich mogą jej potrzebować, aby osiągnąć zalecany poziom spożycia witamin.

Przegląd witamin i zalecane spożycie

Witaminy dzielą się na dwie kategorie: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Witaminy rozpuszczalne w wodzie składają się z ośmiu witamin z grupy B: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), B9 (folian) i B12 (kobalamina), a także z witaminy C. Witaminy A, D, E i K zaliczane są do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są łatwo magazynowane w organizmie i muszą być stale dostarczane poprzez dietę. Z drugiej strony, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są przechowywane w tkankach organizmu i zachowywane przez dłuższy czas. W zależności od wieku i stanu zdrowia, kobiety i nastolatki mają różne dzienne zapotrzebowanie na witaminy.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest różne w ciągu całego życia kobiety. Niedobory są również bardziej powszechne na niektórych etapach życia, takich jak ciąża, i w pewnych okolicznościach, takich jak palenie, nadmierne picie nadmiernie lub posiadane choroby.

Kobiety w wieku 19-50 lat

Kobiety w wieku rozrodczym są bardziej narażone na niedobór kilku witamin, w tym witaminy D i B6. Badanie, które obejmowało dane ponad 15 000 osób, wykazało, że ryzyko niedoboru składników odżywczych, w tym niedobór witaminy B6 i witaminy D, było najczęstsze u kobiet w wieku 19-50 lat.

Starsze kobiety

Kobiety po menopauzie i starsze są bardziej narażone na niedobór witamin A, C, D, K, B12, folianów, B6, B1 i B2. Starsi dorośli często mają nieodpowiednią dietę i przyjmują leki, które mogą obniżać poziom witamin w organizmie, zwiększając ryzyko rozwoju jednego lub więcej niedoborów witamin.

Kiedy należy uzupełniać witaminy przez suplementy

Mimo że należy zawsze stosować zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, aby zapewnić optymalne spożycie witamin, nie zawsze jest to możliwe, aby kobiety otrzymywały wszystkie potrzebne im witaminy poprzez samą dietę.

Następujące grupy kobiet mogą wymagać suplementacji jedną lub kilkoma witaminami, aby osiągnąć i utrzymać ich optymalny poziom, są to:

    starsze kobiety,kobiety z pewnymi schorzeniami medycznymi,osoby stosujące diety eliminujące niektóre grupy żywności,kobiety z zaburzeniami odżywiania,kobiety, które palą lub dużo piją alkoholu,kobiety z otyłością,kobiety w ciąży,kobiety stosujące popularne leki wydawane na receptę, takie jak inhibitory pompy protonowej i leki obniżające poziom cukru we krwi.Jeśli szukasz dobrych suplementów diety, sprawdz ofertę Avetpharma: https://avetpharma.pl/
  • Tagi: