Blog Image

Złamanie kości wiąże się z trudnościami z normalnym funkcjonowaniem. Po zdjęciu gipsu czeka nas rehabilitacja i długi proces powrotu do formy. Sprawdź, jak możesz przyspieszyć zrastanie się kości po złamaniu. 

Złamana kość

Czasem nawet niefortunne potknięcie czy upadek może zakończyć się złamaniem. Jest to często skutek kontuzji podczas uprawiania sportu np. jazdy na nartach. Zrastanie się kości to zazwyczaj długotrwały proces – trwa on około kilku tygodni. Długość tego okresu jest zależna od wielu czynników, między innymi od predyspozycji genetycznych organizmu oraz od wieku. Opatrunek gipsowy znacznie utrudnia nam normalnie funkcjonowanie. Poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności może sprawiać nam trudność, ból i zajmować bardzo dużo czasu. Unieruchomienie kończyny ma również związek z utratą masy mięśniowej, co powoduje spadek sprawności fizycznej.

Dieta po złamaniu kości

Po złamaniu kości niezbędna jest prawidłowa dieta. Zmniejsza on bowiem ryzyko ubytków mięśniowych i przyspiesza zrastanie się kości. Nasz organizm powinien otrzymać składniki, które wzmocnią kości i pozytywnie wpłyną na ich stan. Nasza dieta powinna być bogata w składniki, takie jak: wapń, witamina D, potas oraz fosfor. Wapń, który ma wpływ na zwiększenie gęstości kości, znajdziemy w produktach mlecznych, roślinach strączkowych, brokułach oraz produktach pełnoziarnistych. Odpowiednia ilość witamina D zwiększa absorpcję wapnia z przewodu pokarmowego. Niedobór witaminy D utrudnia zrastanie się kości. Aby tego uniknąć, powinniśmy jeść ryby, jajka oraz tłuste ryby. Jeśli chcemy przyspieszyć proces zrastania się kości, warto również dostarczać organizmowi witaminę C oraz białko –  główny budulec mięśni. Te składniki są niezwykle istotne i muszą się znaleźć w naszej diecie w czasie rehabilitacji.

Suplementy na mocne kości

Odpowiednią dietę warto uzupełnić o suplementy diety. Dostarczenie niektórych składników może być bowiem problematyczne. Ich występowanie w produktach żywnościowych jest dość ograniczone. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po specjalne preparaty. Zapewnią one wszystkie substancje, które są niezbędne w okresie rekonwalescencji. Szczególną uwagę należy zwrócić na suplementy zawierające kreatynę, która zapobiega utracie tkanki kostnej, zwiększa siłę mięśni oraz wspomaga regenerację aparatu ruchu. 

n

  • Tagi: