Blog Image

Czy nadużywanie leków może zabijać więcej osób niż wypadki samochodowe? Z najnowszych badań wynika, że tak.

Raport opublikowany przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie pokazuje, że w ostatnich 30 latach liczba śmierci spowodowanych zatruciem lekami (czyli przedawkowaniami) wzrosła w USA sześciokrotnie – aż do 36,5 tys. w 2008 r. Przy tym, liczba śmiertelnych wypadków drogowych zmalała o 15%. Co ciekawe, większość śmierci z powodu przedawkowania nie była efektem prób samobójczych – 77% wśród nich to niezamierzone wypadki. 

Zgodnie z raportem, największy problem z niewłaściwym korzystaniem z leków, występuje w przypadku leków przeciwbólowych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest silne działanie uzależniające niektórych z nich, co w połączeniu ze zbyt dużą dawką oraz innymi lekami, może wywołać nawet zatrzymanie akcji serca. 

Co więcej, raport pokazuje, że pacjenci w latach 1999-2010 czterokrotnie częściej niż w poprzednim okresie, kupowali leki przeciwbólowe na receptę. To może prowadzić do stwierdzenia, że i lekarze pośrednio przyczyniają sie do coraz to większej popularności leków przeciwbólowych – co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. 
rn
rn 

  • Tagi: