Blog Image

Suchość jamy ustnej nazywana jest także kserostomią. Przyczyny jej występowania są różne, a jeśli utrzymuje się dłużej, wywołuje dodatkowe problemy. Brak odpowiedniej ilości śliny w ustach może bowiem przyczynić się do bólu gardła, trudności z mówieniem czy nieświeżego oddechu. Kiedy może pojawić się suchość jamy ustnej i jak z nią walczyć domowymi sposobami?

 

Przyczyny kserostomii

Suchość jamy ustnej może być na przykład efektem ubocznym przy różnego rodzaju schorzeniach, które wymagają regularnego przyjmowania leków, jak nadciśnienie, różnego typu alergie, depresja, problemy z nerkami czy zapalenia leczone środkami niesteroidowymi. Pojawia się również niekiedy po terapiach ontologicznych z użyciem naświetlania lub przy chorobach gruczołów ślinowych, cukrzycy, oddychaniu przez usta, bezdechu sennym lub niektórych chorobach autoimmunologicznych. Na suchość jamy ustnej mogą uskarżać się również kobiety w ciąży, mamy karmiące czy osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania lub depresję, a także nadmiernie zestresowane. Ich organizmy są bowiem narażone na odwodnienie lub zachodzą w nich znaczące zmiany hormonalne.

 

Jak leczyć kserostomię?

Suchości jamy ustnej nie należy lekceważyć. Utrzymując się dłużej może ona bowiem prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak próchnica, ubytki czy nawet wypadanie zębów. Jak przeciwdziałać więc kserostomii? Domowym sposobem na zwiększenie produkcji śliny w jamie ustnej może być żucie gumy bez cukru, która stymuluje do pracy ślinianki, ale nie oblepia zębów szkodliwymi składnikami. Warto także zwrócić uwagę na swoją dietę. Jeśli dokucza nam suchość jamy ustnej, warto ograniczyć spożycie kawy i mocnej herbaty, które przyczyniają się do odwodnienia organizmu, a zastąpić je piciem dużej ilości wody lub herbatek ziołowych.

 

Jakie płyny do płukania ust warto stosować przy kserostomii?

Jeśli chcemy skutecznie poradzić sobie z suchością w ustach, poza codziennym szczotkowaniem zębów i usuwaniem spomiędzy nich resztek pokarmów przy użyciu nici dentystycznej, warto włączyć do swojej pielęgnacji płyny do płukania jamy ustnej. Odpowiednio dobrany płyn do płukania ust pozwala usunąć bakterie i resztki pokarmów z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Jednocześnie nawilża też wnętrze jamy ustnej i pozostawia na długo przyjemne uczucie świeżości. Płukanie jamy ustnej warto wykonywać więc po umyciu zębów szczoteczką i zastosowaniu nici dentystycznej. Powinno ono trwać maksymalnie 30 sekund, w trakcie których energicznie przepłukujemy wnętrze jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem.

  • Tagi: