Blog Image

Za pomocą dermatoskopu jesteśmy w stanie zbadać znamiona na naszej skórze. Zabieg ten nazywa się dermatoskopia. Dermatoskop pomaga lekarzowi powiększyć zmianę, która znajduje się na powierzchni skóry i ocenić, czy wykazuje się jakimiś niepokojącymi cechami. Warto dodać, że badanie dermatoskopem jest całkowicie bezbolesne, a na jego wynik nie musimy czekać, ponieważ otrzymujemy go od razu po wykonaniu badania.

Na czym polega dermatoskopia?

Każdy z nas ma na swoim ciele różnego rodzaju znamiona począwszy od pieprzyków, po wszelkiego rodzaju krostki, aż do przebarwień. Z reguły większość z nich nie stanowi zagrożenia, z tego względu, że pojawią się naturalnie. Niemniej jednak czasami niestety zdarza się, że zmiany mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia. Przykładem na to może być czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry. Dermatoskop pozwala ocenić zmiany i wykryć chorobę na wczesnym etapie, co jest bardzo istotne jeżeli chodzi o dalsze leczenie. Dermatoskopy w rękach lekarza badają wszystkie znamiona, które znajdują się na ciele człowieka. Często pacjenci nie są w stanie samodzielnie ocenić, ile takich zmian jest, nic dziwnego, ponieważ niektóre z nich mogą znajdować się na przykład na skórze głowy. Zmiany, które może zauważyć lekarz podczas badania dermatoskopowego to między innymi powiększenie znamienia, zmiana jego barwy, stan zapalny, krwawienie czy sączenie. Zmiana kształtu i asymetria kolorów jest najbardziej wątpliwa dla lekarza, ponieważ informuje o tym, że zmiana na skórze może być dla pacjenta niebezpieczna.

Dermatoskop co to?

Dermatoskopy są to urządzenia przeznaczone do badania znamion skórnych. Z wyglądu przypominają latarkę wyposażoną w lupę powiększającą. Dermatoskop pomaga lekarzowi wielokrotnie powiększyć zmiany, co umożliwia ich dokładną ocenę. Jeśli wygląd pieprzyka zaniepokoi lekarza, wówczas pacjent kierowany jest na badanie histopatologiczne. Aby zakupić dermatoskop sklep taki jak https://www.plusultra.pl/dermatoskopy może okazać się pomocny. Warto także dodać, że innowacyjnym rodzajem dermatoskopu są dwa urządzenia cyfrowe – fotodermatoskop i wideodermatoskop. Te sprzęty są w stanie zrobić zdjęcia bądź umożliwiają obejrzenie zmiany skórnej za pomocą kamery. Posiadają wbudowany system analizujący zmiany i wyliczający, o ile dana zmiana może być złośliwa. Te urządzenia bardzo ułatwiają lekarzowi pracę, pacjent natomiast zyskuje pewność, że lekarz nie przeoczy żadnego zagrożenia mogące mieć wpływ na jego dalsze zdrowie.

  • Tagi: