Blog Image

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie – te objawy zazwyczaj nie zwiastują bardzo poważnych schorzeń. Stanowią jednak czynnik powodujący duży dyskomfort. Co może być tego przyczyną?

Ciągła flegma w gardle – przyczyny

Przyczyn takiego stanu może być wiele, od alergii i infekcji, po chroniczne choroby płuc. Warto zwrócić uwagę na swoje nawyki żywieniowe i styl życia, gdyż mogą one wpływać na produkcję śluzu w organizmie. Najczęstszymi przyczynami jednak są:

Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów ślinowych

Gromadzenie się nadmiaru śliny w gardle może być spowodowane nieprawidłowym działaniem gruczołów ślinowych. Może to być wynikiem różnych czynników, takich jak niedoczynność tarczycy, nadmierna stymulacja nerwu błędnego, palenie tytoniu czy stosowanie niektórych leków.

Alergie

Reakcja alergiczna na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub alergeny pokarmowe może prowadzić do nadprodukcji śluzu w gardle.

Przewlekłe zapalenie zatok

Zatkanie zatok nosowych może prowadzić do przemieszczania się wydzieliny zatokowej do gardła, co powoduje uczucie flegmy i chrząkanie.

Chrząkanie – najczęstsze przyczyny

Przewlekłe zapalenie gardła

Stany zapalne gardła mogą prowadzić do chrząkania i duszenia się. Może to być spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną lub reakcją alergiczną.

Problemy z krtanią

Uszkodzenia strun głosowych, polipy krtaniowe lub inne nieprawidłowości w obrębie krtani mogą powodować chrząkanie.

Zgaga

Kwaśne wydzieliny z żołądka, które cofają się do górnego odcinka przewodu pokarmowego, mogą podrażniać tchawicę i prowadzić do chrząkania.

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie – leczenie

Jeśli alergia jest przyczyną flegmy i chrząkania, ważne jest unikanie kontaktu z alergenami oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych lub sterydowych pod nadzorem lekarza.

Korzystanie z nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach może pomóc w złagodzeniu podrażnienia gardła i zmniejszeniu produkcji flegmy.

Płukanie gardła słoną wodą lub specjalnymi preparatami może pomóc w usuwaniu nadmiaru śluzu i złagodzeniu objawów.

Jeśli flegma i chrząkanie są spowodowane innymi chorobami, takimi jak przewlekłe zapalenie zatok czy problemy krtaniowe, konieczne może być leczenie przyczynowe, które może obejmować antybiotyki, leki przeciwalergiczne lub nawet interwencje chirurgiczne.

W przypadku utrzymujących się objawów flegmy w gardle i chrząkania zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Fachowa opinia i badania diagnostyczne są niezbędne do ustalenia dokładnej przyczyny dolegliwości oraz odpowiedniego planu leczenia. Pamiętajmy jednak, że każdy organizm jest inny i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla drugiej. Niezależnie od przyczyny, istotne jest znalezienie sposobu łagodzenia dolegliwości i poprawy jakości życia.

  • Tagi: