Blog Image

Istnieją różne metody zawieszania protezy, wszystkie mają swoje wady, zalety i zastosowania w których szczególnie dobrze się sprawdzają, a samo zawieszenie jest jednym z kluczowych elementów w procesie protezowania. Dużo zależy od tego, jaka część kończyny została amputowana – to ostatecznie decyduje o tym, na jakich elementach anatomicznych (kostnych) może zostać zawieszona proteza ręki (sprawdź ofertę Ortocentrum.com.pl). 

Amputacja przedramienia – możliwości wyboru

Obecnie najpopularniejszym systemem, wymagającym dużej wprawy od protetyka, ale zapewniającym wygodę i znaczną ruchomość stawu łokciowego, jest zawieszenie oparte na kształcie lejka protezowego. Rozwiązanie to wykorzystuje wyrostek łokciowy i nadkłykcie kości ramiennej – lej protezowy połączony jest z tymi elementami kostnymi. Ten sposób zawieszenia może nie być wystarczający dla osób które chcą zachować swoją aktywność przy bardzo ciężkich pracach fizycznych (zależy to od sytuacji anatomicznej po amputacji), ale ze względu na wysoki komfort, ekonomiczność i uniwersalność jest dobrym wyborem dla większości pacjentów. Inną możliwością, na którą można się zdecydować przy odpowiedniej długości kikuta, jest zastosowanie lejka silikonowego. Jest to opcja droższa, jednak gwarantująca jeszcze większą precyzję sterowania i zwiększająca do maksimum zakres ruchów. To dobry wybór w przypadku protez myoelektrycznych. Niestety, nie każdy pacjent będzie mógł wybrać tę możliwość – długość kikuta ma tutaj decydujące znacznie. Rozwiązaniem hybrydowym, polecanym przy szczególnie krótkim kikucie jest zamontowanie mankietu (tulejki) na ramieniu. Zwiększa wagę i zmniejsza zakres ruchu, jednak w trudnych przypadkach jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Dodatkowo stanowi dobre zabezpieczenie przy wykonywaniu prac fizycznych.

Metody zawieszania protez po amputacji ramienia

Najpopularniejszym i skutecznym rozwiązaniem jest zawieszenie oparte na kształcie lejka protezowego i paska podtrzymującego. Oprócz wykorzystania elementów kostnych, zakłada się pas który może spełniać rolę kosmetyczną bądź czynnościową. Ogranicza zakres ruchu, jednak obecnie jest najprostszym i lekkim rodzajem zawieszenia. 

Również w przypadku amputacji ramienia możliwe jest użycie lejka silikonowego. Rozwiązanie to ma bardzo podobna charakterystykę jak w podczas użycia go po amputacji przedramienia.

Dla osób przykładających szczególną szczególną wagę do estetyki, doskonałym rozwiązaniem będzie proteza ręki wykorzystująca najnowszą technologię do idealnego odwzorowania naturalnego wyglądu. 

Dzięki nieustannemu rozwojowi w branży, rośnie komfort i samodzielność pacjentów posiadających protezy kończyn górnych, a konieczność amputacji nie stanowi już niemożliwej do pokonania przeszkody w powrocie do normalnego życia i wykonywania obowiązków zawodowych. Najlepszym dowodem na to, jak duży i szybki jest rozwój technologii w tym zakresie są mioelektryczne protezy wykorzystujące impulsy mięśniowe.

  • Tagi: