Blog Image

Wiele osób boryka się obecnie z problemem zmęczonych oczu. Spędzamy mnóstwo czasu przed komputerem oraz ekranem telewizora i telefonu. W pracy często dokucza nam klimatyzacja oraz ostre, jasne światło. Wysuszenie oczu, pieczenie oraz zaczerwienienie bywają bardzo uciążliwe. Dowiedz się, jakie są domowe metody na walkę z bólem i przynieś ulgę swoim oczom. 

Okłady z herbaty

Jedną z najbardziej popularnych metod są okłady z herbaty. O tym domowym sposobie moglibyśmy usłyszeć od swoich babć. Herbata zawiera katechiny, które działają przeciwzapalnie. Okłady z herbaty mogą przynieść ulgę i pomóc się zrelaksować.

Okłady z ogórka lub ziemniaka

Plastry z ogórka mogą pomóc w zwalczeniu zaczerwienienia wokół oczu oraz zmniejszyć obrzęk. Często spotykanym problemem są cienie (tak zwane „wory”) pod oczami. W tym przypadku warto zastosować okłady z plastrów surowego ziemniaka, który zawiera oksydazę polifenolową. Jest to enzym, który ma właściwości rozjaśniające skórę. Cienkie plastry ziemniaka należy umieścić na chwile w zimnej wodzie. Kolejnym krokiem jest położenie ich na oczach i pozostawienie na około 5 minut. 

Okłady zimną łyżeczką

To bardzo prosty, a jednocześnie niezwykle skuteczny sposób. Zimny metal zmniejsza obrzęk, pieczenie oraz dokuczliwy ból. Ponadto obkurcza on naczynia. Najlepiej schłodzić łyżeczkę w zimnej wodzie przed przyłożeniem jej do oczu. Wszelkie chłodne okłady przyniosą nam ulgę, dlatego zamiast sztućców można użyć np. ściereczki zmoczonej w zimnej wodzie. 

Ogranicz sól

Jeśli masz problemy ze zmęczonymi i zaczerwienionymi oczami, lepiej ogranicz spożywanie soli. Jej nadmiar powoduje zatrzymanie wody w organizmie oraz powstawanie obrzęków. Worki pod oczami, które tak bardzo nas irytują, mogą być wynikiem zbyt dużej ilości spożywanego sodu. Z tego powodu powinniśmy ograniczyć sól w naszej diecie i spożywać maksymalnie 5 g (1 płaską łyżeczkę) tej przyprawy dziennie. 

Pamiętaj o mruganiu

Długotrwałe skupianie wzroku na jednym punkcie sprawia, że zapominamy o mruganiu. To bardzo ważna czynność, która rozprowadza łzy po całej powierzchni oka i ma za zadanie je nawilżyć. Warto pamiętać, by robić sobie przerwy tak, aby nie koncentrować się bezustannie na monitorze i małych literach. Gdy zaczynają nas szczypać oczy, powinniśmy przenieść wzrok na obiekty oddalone w oddali, by pobudzić icb akomodację, a najlepiej zamknąć je na dłuższą chwilę, by dać im chwilę odpoczynku. 

Sztuczne łzy

Sztuczne łzy to potoczna nazwa kropli nawilżających. Są one dostępne w każdej aptece. Warto zapytać o preparaty wysokiej jakości, ponieważ te najtańsze na bazie ziół, mogą okazać się niewystarczająco skuteczne. Jeśli mimo zastosowania tego preparatu i przetestowaniu powyższych metod ból nie ustąpi, zalecamy skonsultować się z lekarzem i poddać się badaniu wzroku. 

  • Tagi: