Blog Image

Łokieć tenisisty to powszechna kontuzja. Choć nazwa sugeruje, że jest to schorzenie typowe jedynie dla miłośników tenisa,w rzeczywistości może ono wystąpić u każdego, kto wykonuje powtarzające się ruchy rąk i nadgarstków. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej łokciu tenisisty, omawiając jego objawy, przyczyny oraz dostępne metody leczenia.

Co to jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia i stanu zapalnego ścięgien łączących mięśnie przedramienia z kością ramieniową. Chociaż ta kontuzja jest często kojarzona z tenisem, to występuje także u osób uprawiających inne sporty, takie jak golfa czy badmintona, a nawet u tych, którzy wykonują powtarzające się ruchy rąk w codziennych czynnościach, jak na przykład pracując przy komputerze czy pracach domowych.

Objawy kontuzji

Najczęstszym objawem łokcia tenisisty jest ból, który jest zlokalizowany na zewnętrznej stronie łokcia. Ból ten może promieniować wzdłuż przedramienia aż do nadgarstka. Jest on najbardziej odczuwalny podczas wykonywania ruchów, które wymagają napięcia mięśni przedramienia, takich jak chwytanie, podnoszenie czy nawet obracanie przedmiotami.

Inne objawy, które mogą towarzyszyć łokciu tenisisty, to obrzęk w okolicy łokcia, uczucie sztywności, słabość mięśniowa oraz trudności w wykonywaniu codziennych czynności, na przykład w trzymaniu kubka czy otwieraniu drzwi.

Łokieć tenisisty – przyczyny kontuzji

Główną przyczyną łokcia tenisisty jest przeciążenie i mikrourazy ścięgien, które występują przy wykonywaniu powtarzających się ruchów z napięciem mięśni przedramienia. Częste powtarzanie tych ruchów prowadzi do stanu zapalnego i uszkodzenia ścięgien, co powoduje pojawienie się bólu i innych objawów.

Nieprawidłowa technika wykonywania ruchów, zbyt duża siła przy uderzeniach oraz niewłaściwie dobrane wyposażenie sportowe, takie jak nieodpowiednio dopasowany rakietka tenisowa, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia łokcia tenisisty.

Łokieć tenisisty – leczenie

Skuteczne leczenie łokcia tenisisty zazwyczaj obejmuje kombinację metod niemedycznych i medycznych. W przypadku łagodnych objawów, ważne jest udzielenie sobie czasu na odpoczynek od aktywności, które powodują ból i podrażnienie. Może być konieczne zmniejszenie intensywności treningów lub czasowe zaprzestanie uprawiania danej dyscypliny sportowej.

W przypadku bardziej nasilonych objawów, mogą być zalecane fizjoterapia oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie przedramienia. Fizjoterapeuta może stosować techniki takie jak masaż, ultradźwięki czy elektrostymulację w celu zmniejszenia bólu i poprawy ukrwienia w obszarze dotkniętym kontuzją.

W niektórych przypadkach, gdy metody niemedyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub zastosowanie iniekcji kortykosteroidowych w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

W przypadku ciężkich przypadków, gdy żadne inne metody nie przynoszą ulgi, może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu naprawy uszkodzonych ścięgien.

Ćwiczenia pomocne w leczeniu kontuzji

Ćwiczenia mogą być skutecznym narzędziem w leczeniu kontuzji zwanej łokciem tenisisty. Co warto wdrożyć?

  1. Poruszanie ręką z obciążeniem. Trzymaj małą sztangę lub hantelkę w dłoni i opuść ramiona na boki. Zgięcie nadgarstka w stronę ciała, a następnie powrót do pozycji wyjściowej. Powtórz ruch kilkakrotnie.
  2. Uginanie nadgarstka z oporem. Siedząc na krześle lub ławeczce, oprzyj przedramię na stole, z dłonią skierowaną na zewnątrz. Podeprzyj rękę złotym łańcuchem lub opaską elastyczną, a następnie wyginaj nadgarstek do ciała i powrót do pozycji wyjściowej.
  3. Wyciskanie piłki. Spraw sobie miękką gumową piłkę squashową lub tenisową. Ugnij lekko łokieć i ściskaj piłkę przez kilka sekund, a następnie rozluźnij uścisk. Powtórz ruch kilka razy.
  4. Masaż i stretching. Wykonuj delikatny masaż mięśni przedramienia, skupiając się na obszarach bolesnych. Dodatkowo, można wykonywać ćwiczenia rozciągające przedramię, takie jak przyciąganie opuszczonej dłoni do klatki piersiowej i wytrzymywanie w tej pozycji przez kilka sekund.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że są one odpowiednie w przypadku konkretnego urazu. Ważne jest również pamiętanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak ograniczenie intensywności i liczby powtórzeń w momencie odczuwania bólu.