Blog Image

Materiał ten znajduje zastosowanie w stomatologii od lat 30. ubiegłego wieku. Wodorotlenek wapnia służy zarówno do tworzenia opatrunków wewnątrzkanałowych, jak i izolacji miazgi. Ma także inne przeznaczenia. W jaki sposób go się stosuje i jakie właściwości o tym przesądzają?

Wapno gaszone… w gabinecie dentystycznym?

Substancja o wzorze chemicznym Ca(OH)₂ wielu kojarzy się głównie z budownictwem. Nic dziwnego – popularnie zwany wapnem gaszonym składnik to element murarskiej zaprawy. Jest on również stosowany w przemyśle spożywczym. A stomatologia? Dlaczego tam po niego sięgnięto?

Omawiana tutaj substancja ma wiele korzystnych cech, czyniących ją znakomitym materiałem stomatologicznym. Stosuje się ją m.in. w leczeniu kanałowym. Wodorotlenek wapnia:

  • poprzez uwalnianie jonów hydroksylowych podwyższa pH w tkance, co prowadzi do uwalniania naprawczych czynników wzrostu, a w efekcie – odbudowy zębiny i mostkowania ze zdrową miazgą,
  • wykazuje działanie antybakteryjne, tym samym osłabiając reakcję zapalną (antyseptyczność),
  • ma długotrwałe działanie, dlatego można go stosować pomiędzy kolejnymi wizytami na fotelu dentystycznym,
  • ma efekt wysuszający, co sprawdza się przy wysięku w stanach zapalnych,
  • jest bioaktywny (pobudzanie działania fosfatazy, a tym samym uwalniania odpowiednich składników mineralnych),
  • zabezpiecza miazgę zębową przed bodźcami termicznymi, co poprawia komfort leczenia.
     

W jakiej formie stosuje się ten materiał?

Ten środek leczniczy zasadniczo stosuje się w dwóch postaciach. Wodorotlenek wapnia w stomatologii jest składnikiem preparatów nie twardniejących oraz twardniejących.

Mające wysokie pH (nawet do 13) preparaty nietwardniejące występują często w postaci gotowych past, umieszczonych w strzykawkach. Pozwala to na precyzyjne dozowanie do zęba, bezpośrednie pokrywanie miazgi i stworzenie czasowego opatrunku, wspierającego naprawę tkanek zębowych. Ta forma Ca(OH)₂ jest również dostępna w saszetkach, których zawartość miesza się z solą fizjologiczną lub wodą destylowaną.

Twardniejące preparaty wodorotlenku wapnia są utwardzone np. żywicami, salicylanami lub światłem. Wodorotlenek występuje tam np. w połączeniu z hydroksyapatytem. Tego typu preparaty nie ulegają łatwemu wypłukiwaniu i stosuje się je także w leczeniu zębów mlecznych, ze względu na niższe pH. Dodatkowo pełnią one funkcję podkładów ochronnych, np. pod cement stomatologiczny.

Zastosowania wodorotlenku wapnia w stomatologii są szerokie. Obecnie jednak preparaty z zawartością wapnia ewoluują w kierunku tych krzemianowych. Pozwala to jeszcze lepiej odbudowywać struktury zębowe i tym samym poprawia skuteczność leczenia.

  • Tagi: