Blog Image

Wykonywanie zdjęć RTG w trakcie leczenie dentystycznego jest powszechnie stosowane w celu dokładniejszej diagnostyki i zaplanowania kolejnych etapów leczenia zębów. W pracowni Panoramicdent w Szczecinie wykonywane jest zarówno prześwietlenie szczęki w całości – tzw. pantomogram, jak i zdjęcia punktowe zęba czy zdjęcia cefalometryczne. Jak wykonywana jest tego rodzaju diagnostyka i kiedy warto udać się na RTG szczęki?

Jaki obraz daje zdjęcie rentgenologiczne szczęki?

Prześwietlenie szczęki, czyli pantomogram to badanie polegające na prześwietleniu nie tylko zębów, ale też kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Dzięki temu stomatolog może ocenić stan przyzębia, a także otrzymuje dokładny obraz nieprawidłowości w korzeniach zębowych, stopień mineralizacji zębów oraz kierunek ich wyrzynania. Wśród wskazań do wykonania tego typu badania znajdują się m.in. choroby przyzębia, zaawansowana próchnica, wszelkiego rodzaju urazy szczęki, konieczność usuwania zębów takich jak ósemki czy zęby zatrzymane, a także zakładanie implantów czy też planowane leczenie ortodontyczne.

Jak wykonywany jest RTG szczęki?

Prześwietlenie szczęki to całkowicie bezpieczny zabieg dla pacjentów, bowiem dawka promieniowania jest tak niska, że nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Ciało pacjenta jest poza tym chronione specjalnym fartuchem. Wśród przeciwwskazań do wykonania tego typu badań jest jednak ciąża. Przed samym badaniem pacjenci proszeni są jedynie o zdjęcie z siebie wszelkiego rodzaju metalowej biżuterii czy innych akcesoriów, które mogą wpłynąć negatywnie na jakość obrazowania. Następnie osoba badana podchodzi do aparatu RTG, staje nieruchomo, a jego głowa zostaje umieszczona przed aparatem. Między zęby wsuwany jest specjalny uchwyt pozwalający odpowiednio ustawić głowę do badania.

Zdjęcia punktowe poszczególnych zębów

Innym badaniem RTG zębów poza pantomogramem jest zdjęcie punktowe zęba, które wykonuje się również w celach diagnostycznych, zwłaszcza przy stanach zapalnych zębów. Wśród innych wskazań do wykonania takiej diagnostyki jest ocena jakości wypełnień, sprawdzenie występowania próchnicy, ustalenie przyczyny bólu odczuwanego przez pacjenta, kontrola postępów leczenia kanałowego czy też wprowadzonego wcześniej implantu. Również tego typu badania, jak zdjęcie punktowe zęba nie powodują żadnych negatywnych skutków ubocznych dla badanych ze względu na wyjątkowo niski poziom promieniowania, aczkolwiek pacjentki będące w ciąży nie powinny ich wykonywać.

RTG szczęki w Szczecinie

Jeśli szukacie Państwo miejsca, w którym szybko, profesjonalnie i w korzystnej cenie wykonać można RTG szczęki, zdjęcie punktowe zęba czy też zdjęcia cefalometryczne – zapraszamy do pracowni Panoramicdent w Szczecinie. Działając w mieście Szczecin od wielu lat, możemy zaproponować naszym pacjentom wyjątkowo sprawne wykonanie badań pozwalających stomatologowi na ocenę stanu zębów oraz zaplanowanie kolejnych kroków medycznych. Więcej informacji na stronie: www.panoramicdent.pl.

n

  • Tagi: