Blog Image

Odpowiedni dobór soczewek okularowych zapewnia prawidłowe widzenie. Istnieje kilka rodzajów szkieł, a poszczególne z nich dedykowane są dla konkretnych wad wzroku. Soczewki dodatnie (skupiające) służą do korekcji nadwzroczności, a ujemne (rozpraszające) do korygowania krótkowzroczności. Istnieje również podział szkieł ze względu na materiał z których zostały wykonane. Oprócz klasycznych szkieł mineralnych twardych i odpornych na zarysowania, produkuje się obecnie bardziej funkcjonalne szkła plastikowe które przy tych samych wadach są lżejsze od mineralnych, są one idealne dla sportowców i dzieci. W użyciu znajdują się również twarde soczewki z poliwęglanu. Szkła okularowe mają również określoną konstrukcję, która wpływa na stopień poprawy ostrości widzenia.

 

Profesjonalne zestawy próbne

W celu prawidłowego zdiagnozowania rodzaju wady wzroku i dobrania odpowiednich dla pacjenta szkieł, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z osobą zgłaszającą problemy ze wzrokiem. Ważne bowiem jest, jaką pracę wykonuje ona na co dzień, czy pracuje długo przed monitorem komputera, czy może cały dzień spędza za kierownicą lub wykonuje niezwykle precyzyjne czynności manualne. W zależności od tego okulista jest w stanie dobrać szkła do dali lub do bliży. Precyzyjny wybór szkieł umożliwiają specjalne kasety szkieł próbnych (kupią je Państwo tutaj: https://www.mdt.pl/514,kasety-szkiel-probnych), które powinny znajdować się na wyposażeniu każdego gabinetu okulistycznego i pracowni optycznej. Sklep MDT oferuje kasety szkieł zainstalowanych w specjalnych, metalowych oprawach w kolorach czerwonym i czarnym, co pozwala na szybkie ich odróżnienie. Obszerny zakres stopnia korekcji wzroku, jakie posiadają szkła, pozwala na pełną diagnostykę. Zdecydowanie usprawnia to pracę lekarza, co przekłada się również na zwiększony komfort i zadowolenie pacjentów. Dostępne są kasety zawierające od 90 do 260 szkieł. Wszystkie umieszczone są w eleganckiej, skórzanej, przenośnej walizce. Samo etui ze szkłami może zostać z niej łatwo wyciągnięte. Kasety zawierają różne rodzaje szkieł.

 

Szkła sferyczne

Są to najbardziej klasyczne rodzaje szkieł, stosowane w optyce od dawna. Ich budowa stanowi wycinek sfery. Szkła sferyczne dają wyraźny i ostry obraz w centrum soczewki, gdzie są wypukłe, na brzegach natomiast (przy krawędziach oprawek okularów) są bardziej płaskie i tam pojawiają się zniekształcenia oraz efekt rozmycia. Z tego względu wielu pacjentów szuka alternatywy w postaci szkieł asferycznych, wywołujących mniej zniekształceń.

 

Szkła pryzmatyczne

Służą one do korygowania zeza. W przypadku tej wady wzroku osie widzenia dla obu oczu nie są równoległe, przez co osoba widzi obraz niewyraźny lub nawet podwójny. Szkła pryzmatyczne działają w ten sposób, że odchylają promień świetlny biegnący od przedmiotu do struktur oka, dzięki czemu trafia on w odpowiednie miejsce na siatkówce. Punkty te w jednym i drugim oku muszą bowiem sobie odpowiadać, w przeciwnym wypadku dochodzi do zaburzeń widzenia.

 

Szkła cylindryczne

Są to szkła dedykowane dla osób z astygmatyzmem. Choroba ta objawia się widzeniem niewyraźnym. Obraz jest zniekształcony, zamglony, a przedmioty mają nieostre i zakrzywione kontury – zarówno z bliska, jak i z daleka. Dochodzą do tego jeszcze bóle głowy, tarcie i mrużenie oczu oraz zaburzenie przestrzeni. Szkła cylindryczne mają kształt przypominający wycinek cylindra. Zmieniają one sposób załamania światła w płaszczyźnie poziomej i pionowej, odwzorowując w ten sposób kształt rogówki oka. Łączą więc dwa ogniska powstające przy przechodzeniu światła przez nieregularną rogówkę, przesuwając dzięki temu jeden punkt skupiania światła do drugiego.

 

Zarówno szkła sferyczne, pryzmatyczne, jak i cylindryczne dostępne są jako wklęsłe (ujemne) lub wypukłe (dodatnie) i mogą mieć różne zakresy.

Ponadto szkła cylindryczne, znajdujące się w kasecie, posiadają osie wyraźnie zaznaczone kolorem i za pomocą graweru na szkle. Oś cylindra jest też ustawiona w osi uchwytu szkła, co ma duże znaczenie w trakcie badania przeprowadzanego w ciemni, umożliwia bowiem dokładne jej zidentyfikowanie i ustawienie.

Sklep MDT oferuje szkła próbne w kasecie, które pozwolą na przeprowadzenie szczegółowego badania i dobranie soczewek dających efekt perfekcyjnego widzenia u pacjenta.

  • Tagi: