Blog Image

Skóra małych dzieci ma specyficzne cechy, które składają się na to, że jest znacznie bardziej wrażliwa, wymagająca i delikatna niż skóra przeciętnego dorosłego. Płaszcz hydrolipidowy na skórze dziecka jest cieńszy i nie zapewnia jej skutecznej ochrony. Pełną dojrzałość osiągnie dopiero około trzeciego roku życia dziecka. Skóra na co dzień podrażniana przez czynniki zewnętrzne, do których należą między innymi suche powietrze, zmiany temperatur, wiatr i zbyt twarda woda. Wskutek ich działania dochodzi do wysuszania skóry, która staje się jeszcze bardzo reaktywna.

 

Właściwa pielęgnacja skóry noworodka i niemowlaka opierać się powinna przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Warto pamiętać, że zbyt agresywne środki pielęgnacyjne może powodować zaburzenia naturalnej bioty skóry, a w konsekwencji wpływać na rozwój zakażeń wirusowych, grzybiczych i bakteryjnych. Niedostosowana do wieku dziecka pielęgnacja zaburza skład kształtującego się płaszcza lipidowego. W efekcie wysuszona skóra u niemowląt staje się zaczerwieniona, tkliwa a nawet swędząca, co powoduje dotkliwy dyskomfort.

 

Dla ochrony wrażliwej skóry dziecka przed spadkiem poziomu nawilżenia, specjaliści zalecają stosowanie preparatów o działaniu silnie nawilżającym, lekko natłuszczającym oraz delikatnie zmiękczającym skórę. Produkty dla niemowląt nie powinny zawierać parabenów, konserwantów, sztucznych barwników i substancji spieniających. Co do zasady, im mniej dodatków, tym lepiej dla naszej pociechy. Na szczęście, rodzice nie muszą poddawać analizie składu chemicznego kosmetyków. Wystarczy sprawdzić, od jakiego wieku można stosować dany preparat i czy posiada stosowne atesty i opinie.

 

Najbardziej uniwersalnym kosmetykiem jest oliwka dla niemowląt (np. JOHNON’S® Baby łagodna oliwka), która ma kilka podstawowych zastosowań i jest bardzo wszechstronna. Można stosować ją do nakładania na przesuszone partie skóry, prewencyjnego nawilżania po kąpieli, masażu oraz usuwania ciemieniuchy. Wielu rodziców dodaje ją również do kąpieli (kilka kropel oliwki na przeciętnej wielkości wanienkę wody), co sprawia, że woda jest bardziej miękka a skóra dziecka ukojona i delikatnie natłuszczona. Nie ma ona jednak właściwości myjących, kąpielowy rytuał warto uzupełnić więc o łagodny płyn myjący. Najwygodniejsze są kosmetyki, które łączą w sobie kilka funkcji: myją ciało, włosy i pełnią role płynu do kąpieli (np. JOHNON’S® Baby łagodny płyn do mycia ciała i włosów 3w1) bez szkodliwego SLS w składzie.

 

Po więcej informacji zapraszamy na https://www.johnsonsbaby.com.pl/

  • Tagi: