Blog Image

Okazuje się, że najlepszą receptą na zdrowy mózg są wyzwania umysłowe, tak jak np. udział w zajęciach teatralnych, gra na pianinie czy nauka języka obcego. Badania nad mózgiem wykazują, że technologia, która miała powstrzymywać starzenie mózgu i rozwijać jego możliwości, nie jest wystarczająco skuteczna. 

Jak dbać o swój mózg?

Prof. Włodzisław Duch zwraca uwagę na szeroki wybór podręczników, które dostarczają wiedzy, jak dbać o właściwą pracę mózgu. Mózg wymaga energii, dlatego najczęściej zalecane są ćwiczenia fizyczne oraz zdrowa i zbilansowana dieta. ”

„Energia przepływa przez mózg razem z krwią w postaci glukozy, utlenionych cząsteczek, które oddają swój tlen. Dzięki temu neurony mogą dobrze pracować” – prof. Duch.

W ocenie prof. Ducha naukowcy nie opracowali nadal „cudownej technologii”, która przyczyniłaby się do utrzymania zdrowia mózgu. Nie powstało jeszcze żadne wystarczająco skuteczne rozwiązanie, które ulepszyłoby pracę mózgu i zatrzymałoby jego starzenie. 

Zagrożenia związane z technologią

Technologia bardzo ułatwia nam życie i daje nam mnóstwo nowych możliwości. Znalezienie interesujących nas informacji to niekiedy kwestia kilku sekund. Nadużywanie technologi może się jednak wiązać z licznymi negatywnymi konsekwencjami. Coraz częściej mamy do czynienia z uzależnieniem od internetu i smartfona, co stanowi ogromne zagrożenie. Ludzie wierzą na słowo swoim urządzeniom oraz stawiają na proste i szybkie rozwiązania. 

„Większość z nas korzysta z takich map, co może spowodować, że już niedługo będzie trudno znaleźć kogoś, kto potrafi poruszać się samodzielnie w terenie. A za rogiem są już cyfrowi asystenci osobiści, którzy doradzą w każdej kwestii” – zauważa prof. Duch.

Poprawa pracy mózgu – wyzwania umysłowe

Nowinki technologiczne mogą rozleniwić nasz mózg i sprawić, że przestaniemy myśleć samodzielnie. Z tego powodu należy podchodzić do nich bardziej krytycznie i zachować zdrowy rozsądek. Prof. Duch zachwala różnorodne wyzwania umysłowe, które mogą pomóc zadbać o nasz mózg. Szczególną uwagę zwraca na działania wymagające od nas kreatywności i skupienia – np. gra na instrumencie. Profesor przypomina również o tzn. efekcie Flynna – co dekadę sukcesywnie rośnie w państwach zachodnich iloraz inteligencji ich mieszkańców. Dzieje się tak, ponieważ: „Środowisko jest dużo bogatsze, ludzie są dobrze odżywieni, w związku z tym różnorodność bodźców, powoduje, że mózgi się lepiej rozwijają” – prof. Duch. 

  • Tagi: