Blog Image

Zdarza się nam mówić, że “czujemy się 10 lat młodsi” niż w rzeczywistości jesteśmy. Lub na odwrót – jesteśmy zmęczeni i zapracowani i czujemy się starsi, niż wynika to z naszej daty urodzenia. To poczucie może mieć swoje uzasadnienie w nauce. Istnieje pojęcie tzw. wieku biologicznego, który niekoniecznie jest tożsamy z wiekiem metrykalnym.

 

Wiek biologiczny – co to jest? Definicja

Wiek biologiczny, inaczej zwany wiekiem metabolicznym, to najprościej rzecz ujmując wiek mierzony według naszego wewnętrznego zegara. Dotyczy on kondycji naszego organizmu oraz naszego stylu życia.

Wiek biologiczny nie jest związany z wiekiem metrykalnym. Może, ale nie musi być z nim tożsamy. Jeśli jest wyższy, powinniśmy zastanowić się nad zmianami w naszym stylu życia. Poprzez większą liczbę ćwiczeń fizycznych czy lepszą dietę możemy “obniżyć” nasz wiek biologiczny. 

Za dysproporcję pomiędzy wiekiem metrykalnym a biologicznym na naszą niekorzyść wpływa kilka czynników, ale współczesna medycyna coraz większą wagę przykłada do znaczenia stresu w naszym życiu dla starzenia się organizmu. O ile stres krótkotrwały może mieć nawet pozytywny wpływ na wzmożoną aktywność komórek ciała, to jego długie odczuwanie jest dla nich niezwykle szkodliwe i jest przyczyną zaburzeń metabolizmu naszego ciała. 

 

Wiek biologiczny – jak obliczyć?

Aby obliczyć swój wiek biologiczny, musimy najpierw znać wartość tzw. podstawowej przemiany materii (PPM), określanej częściej symbolem BMR (ang. basic metabolic rate). Czynnik ten wskazuje najmniejsze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne potrzebne do poprawnej pracy wszystkich narządów wewnętrznych w stanie spoczynku.

Istnieje wiele wzorów, na podstawie których możemy obliczyć swój BMR, można też skorzystać z gotowego kalkulatora w Internecie, choć wyniki mogą się okazać niedokładne. Najpewniejszą metodą jest badanie laboratoryjne. Powinniśmy więc wykonać badania podstawowe krwi i moczu, a także badanie na poziom glukozy, hemoglobiny glikowanej, EKG czy EEG. 

Aby obliczyć nasz wiek biologiczny, musimy porównać wynik BMR do wyniku zalecanego dla naszego wieku metrykalnego.

 

Jak obniżyć wiek biologiczny

Na wiek biologiczny wpływają: dieta, aktywność fizyczna, środowisko życia (miejskie, wiejskie itp.) oraz geny. Zła wiadomość jest więc taka, że mogliśmy się urodzić z pewnymi predyspozycjami genetycznymi, które zawyżają nasz wiek biologiczny. Z drugiej strony na bardzo wiele rzeczy sami mamy wpływ.

Największy wpływ na wiek biologiczny ma nadmiar tkanki tłuszczowej. Aby więc go obniżyć, musimy prowadzić aktywny tryb życia. Ponadto zdrowa dieta, bogata w owoce i warzywa, pomoże w poprawieniu tego wyniku. Jak już wspomniano, poziom stresu w naszym życiu również jest niezwykle istotny przy obliczaniu wieku biologicznego. Jeśli jest go za dużo, spróbujmy go zminimalizować poprzez zmianę środowiska pracy albo przeprowadzenie się z miasta na wieś. 

  • Tagi: