Blog Image

Schorzenia dziąseł i przyzębia coraz częściej przyczyniają się do rozwoju innych chorób. Najnowsze badania wykazały, że takie schorzenia mogą zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a także… choroby Alzheimera.

Schorzenie przyzębia a inne choroby

Konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii i prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego prof. Renata Górska poinformowała o zwiększonym zakresie chorób, do rozwoju których mogą się przyczynić schorzenia zapalne dziąseł i przyzębia. Do takich chorób możemy zaliczyć m.in. udar mózgu, zawał serca cukrzycę, przewlekłe choroby sercowo-naczyniowe, nerek czy płuc.

Naukowcy wykonali eksperymenty na szczurach, na podstawie których stwierdzono, że: „wywołujące zapalenie przyzębia bakterie Porphyromans gingivalis mogą zwiększać również ryzyko choroby Alzheimera”. Okazało się, że mikroby te mogą powodować nie tylko ciężkie choroby przyzębia. Mogą one również przeniknąć do mózgu, a co za tym idzie – zapoczątkować uszkodzenie tkanki mózgowej.

Schorzenie przyzębia ma związek z chorobą Alzheimera

„W najnowszym badaniu eksperymentalnie wywołana u szczurów choroba przyzębia spowodowała wyraźnie podwyższenie stężenie białka tau i beta amyloidu, dwóch kluczowych białek w patogenezie choroby Alzheimera” – prof. Maria Barcikowska, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych Centralnego Układu Nerwowego w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie.

Nie jest to co prawda ostateczny dowód na to, że choroby zapalne przyzębia związane są z rozwojem choroby Alzheimera. Mechanizm powstawania tego otępienia może być bardziej skomplikowany, jednak badanie na szczurach dało nadzieję na nową terapię.

Dbałość o higienę jamy ustnej

Dbałość o higienę jamy ustnej to najprostsza metoda ochrony przed chorobami zapalnymi dziąseł i przyzębia. Może to również przeciwdziałać innymi schorzeniom, w tym chorobie Alzheimera. Jeśli szczotkujemy zęby przy użyciu szczotki elektrycznej, powinniśmy myć zęby co najmniej dwie minuty. Jeśli natomiast myjemy je zwykłą szczoteczką – przez 3 minuty. Aby utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej, powinniśmy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Ponadto zaleca się nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej preparatami do tego przeznaczonymi. Metody dbałości o higienę jamy ustnej powinny być ustalane indywidualnie, dlatego warto wybrać się na wizytę do stomatologa i poprosić o poradę.

n

  • Tagi: