Kozetki medyczne - co je łączy, a co różni?

Kozetki medyczne - co je łączy, a co różni?

Kozetki to urządzenia, bez których trudno sobie wyobrazić jakikolwiek gabinet medyczny. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale wszystkie spełniają taką samą funkcję. Kozetki służą do przeprowadzania zabiegów i badań medycznych w pozycji leżącej lub półleżącej. Można je spotkać w przychodniach, gabinetach prywatnych i szpitalach. Codziennie pomagają diagnozować, leczyć i ratować pacjentów.

Czym mogą różnić się kozetki?

Kozetki medyczne są do siebie bliźniaczo podobne. Występują jednak między nimi różnice ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy kilka podstawowych typów kozetek, a są to:
- kozetka pediatryczna
- kozetka rehabilitacyjna
- kozetka kardiologiczna
Różnice między nimi nie są duże i tylko wprawne oko dostrzeże różnice w ich budowie. Istnieją także kozetki wielofunkcyjne, które znajdują zastosowania np. w szkołach.

Jakie są rodzaje kozetek ze względu na budowę?

Kozetka lekarska może być wykonana na różne sposoby. Wyróżnia się:
- kozetki ścienne - jak sama nazwa wskazuje, są montowane do sciany.
- kozetki stacjonarne - nie posiadają kółek do przemieszczania kozetki po pomieszczeniu, dzieli się je na monolityczne, które są jednolitą konstrukcją i demontowalne, w tych drugich można dokonać zmiany elementów.
- kozetki na kołach - są to najczęściej spotykane kozetki, za sprawą swojej mobilności, można je bez trudu przemieszczać po gabinecie i korytarzu.


Kozetki mogą być wykonana z metalu lub drewna. Kozetki drewniane wykonuje się ze w 100 procent z ekologicznych materiałów, a metalowe są odpowiednio zabezpieczone przed zarysowaniem i odpryskami. Bez względu na materiał wykonania, to trwałe, stabilnie stojące leżanki. Tapicerka użyta do obszycia kozetek medycznych jest odporna na środki czyszczące i dezynfekujące. Kozetki lekarskie są w pełni regulowane w miejscu znajdującym się pod głową pacjenta. Daje to możliwość dostosowania wysokości i kąta nachylenia do indywidualnych preferencji. Do większości kozetek można dokupić dedykowane akcesoria, takie jak podajniki do podkładów ochronnych, uchwyty do narzędzi medycznych. Ponadto mogą być wyposażone w podgłówek z wygodnymi otworami. 

Kozetka lekarska - Podsumowanie

Z kozetek lekarskich bardzo często korzystają specjaliści tacy jak np. higienistka szkolna, psycholodzy i masażyści. Potwierdza to ich uniwersalne zastosowanie w medycynie i dziedzinach pokrewnych. Warto zapoznać się z asortymentem Innow, który spełni wymagania każdego szpitala, przychodni zdrowia i pozostałych placówek, w których się sprawdzi.

Komentarze

Dodaj komentarz