Kozetki medyczne - co je łączy, a co różni?

Kozetki medyczne - co je łączy, a co różni?

Kozetki to urządzenia, bez których trudno sobie wyobrazić jakikolwiek gabinet medyczny. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale wszystkie spełniają taką samą funkcję. Kozetki służą do przeprowadzania zabiegów i badań medycznych w pozycji leżącej lub półleżącej. Można je spotkać w przychodniach, gabinetach prywatnych i szpitalach. Codziennie pomagają diagnozować, leczyć i ratować pacjentów.

Czym mogą różnić się kozetki?

Kozetki medyczne różnią się przede wszystkim ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy kilka podstawowych typów kozetek, a są to:

  • kozetki pediatryczne
  • kozetki rehabilitacyjne
  • kozetki kardiologiczne

Kozetki rehabilitacyjne i kardiologiczne są podobne, choć wprawne oko dostrzeże różnice w ich budowie. Wyróżniająca się z powyższego zestawienia kozetką jest kozetka pedriatyczna, która jest odpowiednio dostosowana do badania najmłodszych pacjentów. Istnieją także kozetki wielofunkcyjne, które znajdują zastosowania np. w szkołach.

Jakie są rodzaje kozetek ze względu na budowę?

Kozetka lekarska może być wykonana na różne sposoby. Wyróżnia się:

  • kozetki ścienne - jak sama nazwa wskazuje, są montowane do sciany.
  • kozetki stacjonarne - nie posiadają kółek do przemieszczania kozetki po pomieszczeniu, dzieli się je na monolityczne, które są jednolitą konstrukcją z obciążeniem do 200 kg (nie można ich złożyć do transportu) i demontowalne, które można złożyć do transportu, a ich maksymalne obciążenie wynosi 130 kg.
  • kozetki na kołach - są to najczęściej spotykane kozetki, za sprawą swojej mobilności, można je bez trudu przemieszczać po gabinecie i korytarzu.

Kozetki mogą być wykonana z metalu lub drewna. Kozetki drewniane wykonuje się ze w 100 procent z ekologicznych materiałów, a metalowe są odpowiednio zabezpieczone przed zarysowaniem i odpryskami. Bez względu na materiał wykonania, to trwałe, stabilnie stojące leżanki. Tapicerka użyta do obszycia kozetek medycznych jest odporna na środki czyszczące i dezynfekujące. Kozetki lekarskie posiadają regulację nachylenia podgłówka. Daje to możliwość dostosowania kąta nachylenia do indywidualnych preferencji. Do większości kozetek można dokupić dedykowane akcesoria, takie jak podajniki do podkładów ochronnych, uchwyty do narzędzi medycznych. Ponadto mogą być wyposażone w podgłówek z wygodnymi otworami. 

Kozetka lekarska - Podsumowanie

Z kozetek lekarskich bardzo często korzystają specjaliści tacy jak np. higienistka szkolna, lekarze, psycholodzy i masażyści. Potwierdza to ich uniwersalne zastosowanie w medycynie i dziedzinach pokrewnych. Warto zapoznać się z asortymentem Innow, który spełni wymagania każdego szpitala, przychodni zdrowia i pozostałych placówek, w których się sprawdzi.

Komentarze

Dodaj komentarz