Blog Image

Suche dłonie to najczęściej efekt oddziaływania niekorzystnych czynników atmosferycznych. Skóra dłoni jest wówcza podrażniona, zaczerwieniona i szorstka. Prawidłowa pielęgnacja dłoni i odpoiwednie nawilżenie to rozwiązanie tego problemu. Poznaj sprawdzone domowe sposoby i pozbądź się problemu suchych rąk. 

Dlaczego mam suche ręce?

Za suche ręce najczęściej odpowiadają czynniki zewnętrzne, takie jak np. zaniedbania pielęgnacyjne – stosowanie kosmetyków, które nie są przystosowane do skóry dłoni. Niekorzystne warunki atmosferyczne np. silne promieniowanie UV i niskie temperatury. Gorące kąpiele mogą prowadzić do wypłukania ze skóry tłuszczów, które wchodza w skład naturalnego płaszcza ochronnego. Może się to przyczynić do przesuszenia skóry. Stosowanie silnych środków czystości może być bardzo niebezpieczne dla naszej skóry, dlatego warto pamiętać o rękawicach ochronnych. 

Choroby skóry dłoni a suchość

Suche dłonie mogą być również wynikiem chorób dermatologicznych. Często mają one podłoże genetyczne. Popularnym schorzeniem jest przewlekła i nawrotowa choroba – atopowe zaplenie skóry. Typowym objawiem jest silny świąd, zaczerwienienie i pękająca skóra. W przypadku tej choroby powinno się stosować odpowednie preparaty, mające działania nawilżające i natłuszczające. Redukuję one stan zapalny i zmniejszają uporczywe uczucie swędzenia. Kolejną przewlekłą chorobą skóry jest łuszczyca. 

Polega na nieprawidłowym rogowaceniem naskórka i powstawaniu charakterystycznych łusek. Ma charakter łagodny i polega na ośmiokrotnym skróceniu czasu trwania cyklu komórkowego. Nie do końca wiadomo, co zapoczątkowuje proces proliferacji (podziałów komórkowych), któremu towarzyszy stan zapalny w skórze właściwej. Osoby borykające się z tą dermatozą mogą mieć również problem z prawidłową pielęgnacją dłoni, dobraniem odpowiednich preparatów i kremów do rąk.

Domowe sposoby na suche dłonie

Pielęgnacja suchej skóry na dłoniach nie musi ograniczać się jedynie do zabiegów zalecanych w gabinetach kosmetycznych. Dzięki dostępności różnych składników można samemu przygotować w domu odpowiednie preparaty, które załagodzą uczucie szorstkich dłoni.

W pierwszej kolejności warto przygotować peeling, który złuszczy martwy naskórek i tym samym ułatwi wnikanie składników zawartych w maseczkach bądź kremach do rąk. Substancją ścierną może być drobnoziarnisty cukier, mielona kawa, szałwia hiszpańska (nasiona chia), mielone siemię lniane, grubo zmielone płatki owsiane. Jako składnik płynny można wykorzystać wodę, jogurt naturalny, starty ogórek. Po połączeniu dobranych przez siebie składników peeling rozprowadza się na dłoniach ruchem jak przy myciu rąk – dłoń o dłoń. Częstotliwość zabiegu – 1 na tydzień, pod warunkiem, że wykonany peeling został wykonany w sposób delikatny, nie drażniący skóry. Po złuszczeniu naskórka wskazane jest zastosowanie maseczki na dłonie o działaniu nawilżającym, która uzupełni niedobór substancji odżywczych i zlikwiduje uczucie szorstkości dłoni. Taką maseczkę można wykonać używając produktów z domowej kuchni.

Nawilżanie dłoni może przynieść dobry efekt dzięki zastosowaniu maseczki z siemienia lnianego. W zależności od potrzeby łyżkę siemienia lnianego (bądź większą ilość) należy zalać wrzątkiem i poczekać aż spęcznieje i wytworzy śluz. Gazę zwilżoną wcześniej w powstałej papce nakłada się na dłonie i owija folią kuchenną i ciepłym ręcznikiem. Siemię jest bogate w olej i śluzy roślinne, które przyspieszają regenerację drobnych pęknięć naskórka i pozostawiają na skórze film ochronny.

Na suche dłonie warto wypróbować również maseczki z żółtkiem i oliwą z oliwek. żółtko należy zmieszać z 3–4 łyżkami ciepłej oliwy z oliwek. Podobnie jak w przypadku siemienia, papkę nakłada się na dłonie, owija folią kuchenną i ciepłym ręcznikiem. Powstałe ciepło zapewni lepszą penetrację substancji aktywnych. żółtko zawiera m.in.. cynk i witaminę A działając na skórę regenerująco, natomiast oliwa z oliwek zawiera np.. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, C, E. Taki zestaw składników ma właściwości ochronne przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz zapobiega utracie wody z naskórka.

  • Tagi: