Blog Image

Depresja to choroba afektywna dotykająca coraz więcej osób we współczesnych społeczeństwach. żyjemy szybko, pod ogromną presją, wypełniając różne role społeczne. W efekcie coraz częściej możemy odczuwać przygnębienie, a skrajnych przypadkach – właśnie depresję. Jaką ją rozpoznać i leczyć?

Depresja – przyczyny

Pomimo wielu badań, naukowcy nie są zgodni co do jednoznacznych przyczyn depresji. Jej podstawowy podział opiera się na źródle pochodzenia problemu: depresja endogenna oznacza powody wewnętrzne, natomiast depresja egzogenna wskazuje na wpływ środowiskowy. Może okazać się, że chorobę u konkretnej osoby wywołały różne przyczyny – zazwyczaj na dotarciu do nich oprze się psychoterapia.

Depresja – objawy

Depresja z początku może wyglądać jak typowa, jesienna chandra. Pesymizm, zmniejszony apetyt, brak energii życiowej. Do tego permanentne zmęczenie, które powoduje, że po powrocie z pracy mamy tylko ochotę zawinąć się w kłębek na łóżku i pójść spać. Kolejnym objawem mogą być problemy ze snem, szczególnie rano. Poranek to właśnie najgorsza pora dla osób cierpiących na depresję – nie chce się wstawać, brak jest chęci na cokolwiek, nawet na kontakt z najbliższymi. 

Kiedy jednak te wszystkie zachowania i stany emocjonalne oznaczają depresję? Specjaliści twierdzą, że w przypadku, gdy takie samopoczucie utrzymuje się minimum 6 tygodni, należy udać się po pomoc – do lekarza pierwszego kontaktu albo psychiatry.

Depresja – leczenie

Najważniejszym elementem leczenia jest zwrócenie się po profesjonalną pomoc. Nie zawsze konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Często okazuje się, że wystarczy dobrze przeprowadzona psychoterapia – interpersonalna, psychodynamiczna czy poznawcza. W niektórych wypadkach natomiast najlepszą metodą będzie połączenie jej z przyjmowaniem leków.

Nie lekceważcie depresji!

Gdy zauważycie u siebie jakiekolwiek opisane przez nas objawy, nie wahajcie się udać po pomoc. Być może na początku najlepszą metodą będzie podzielenie się porblemami z najbliższymi, którzy pomogą przebrnąć przez całą procedurę leczenia i okazą się nieocenionym wsparciem w tej trudnej, ale uleczalnej chorobie. 

  • Tagi: